تقسیم بندی زمین بهبال

A : حریم ضربات بازیکن اول

B: حریم وسط (حریم اوت)

C: حریم ضربات بازیکن دوم

A

 

ـ زمین های بهبال : چمن مصنوعی ،کفپوش ورزشی ،سنگ،سرامیک، لمینیت ،زمین های ساحلی

ـ ابزارمورد نیاز جهت تمارین و مسابقات برای دو بازیکن رقیب شامل دو دسته ورزشی و یک توپ مخصوص میباشد.

ـ رنگ خطوط دور زمین سفید یا زرد  رنگ به قطر 2 سانتیمتر میباشد ( در زمینهای ساحلی از طناب استفاده میگردد)

ـ مسابقات در دو نیمه 15 دقیقه ای  یا  20  دقیقه ای  یا  30 دقیقه ای برگزار میشود (جمع زمان دو نیمه: 30 یا 40 یا60دقیقه  میباشد )

ـ تا فاصله 150 سانتیمتری خطوط دور زمین هیچ گونه وسیله شامل میز ،تابلوهای تبلیغاتی یا دیگر موارد نصب نمیگردد.

ـ زمان استراحت بین دو نیمه 3 دقیقه میباشد ( در مسابقات ساحلی 4 دقیقه )

ـ مسابقات رسمی ، با حضور چهار داور اصلی و یک ناظر برگزار میشود .(محل اسقرار داوران در چهار طرف زمین تعین گردیده )

ـ بازیکنان در حین مسابقات اجازه تاخیر در ضربات سرویس و غیره یا وقت کشی را ندارند (شامل یک کارت اخطار میباشد)

ـ بازیکنان در حین رقابت اجازه ورود به حریم وسط زمین را ندارند ( هر بار ورود، شامل یک کارت اخطار میباشد)

ـ زمین مسابقه به سه قسمت تقسیم گردیده و هر بازیکن موظف میباشد جهت زدن ضربات به توپ فقط در حریم ضربه خود به توپ ضربه وارد نماید .

 

ـ جهت ضربات سرویس ( اصطلاحا استارت نامیده میشود ) بازیکن حداکثر 15 ثانیه زمان در اختیار دارد ( بیش از 15 ثانیه شامل یک کارت اخطار میباشد)

ـ هر سه کارت خطای هر بازیکن شامل یک امتیاز برای حریف میباشد.

ـ بازیکنان میتوانند در تمامی نقاط حریم ضربات قرار گیرند و یا حرکت نمایند .

ـ جهت انتخاب بازیکن آغازگرمسابقه و انتخاب کننده زمین ، توسط داور از سکه استفاده میگردد یا بصورت توافقی انجام میپذیرد.

ـ بازیکن آغازگر مسابقه، با سوت داور و  زدن ضربه استارت  مسابقه را آغاز مینماید .

ـ بازیکنان برای زدن ضربه استارت موظف میباشند، با دست توپ را در نقطه دلخواه در خط استارت بکارند .

ـ سرویس ها ( استارت )  از نقطه دلخواه از روی خط استارت صورت میگیرد. در صورتیکه بازیکنی توپ را در نقطه دلخواه در خط استارت زمین کاشت ،اجازه جابجایی مجدد توپ را ندارد0 (بازیکن خاطی شامل کارت میگردد و توپ در نقطه اول کاشته شده قرار میگیرد )

ـ  در صورتیکه در کلیه ضربات بازیکنان از  خط های طولی حریم وسط  زمین خارج گردد ،مسابقه متوقف  و یک امتیاز به حریف تعلق میگیرد.

ـ  در صورتیکه در کلیه ضربات بازیکنان ، توپ از زمین بلند شود و در حین رسیدن به حریم ضربه حریف، در زمین غلتان نباشد. (در این صورت بازی متوقف ، یک امتیاز به حریف داده میشود و همچنین توپ جهت استارت به حریف میرسد )

ـ در صورتیکه توپ ضربه شده یکی از بازیکنان از زمین بلند شود و توپ از خطوط کناری حریم وسط یا حریمهای ضربه خارج شود و یا غیر غلتان، این ضربه خطا محسوب میشود (در این صورت بازی متوقف ، یک امتیاز به حریف داده میشود و همچنین توپ جهت استارت به حریف میرسد )

ـ در صورتیکه در کلیه ضربات بازیکنان ،توپ ضربه شده به دسته بهبال حریف برخورد نماید و توپ از خطوط حریم ضربه یا حریم وسط خارج شود ،در این صورت بازی متوقف و یک امتیاز به بازیکن ضربه زننده اول تعلق میگیرد و توپ جهت استارت به بازیکنی که کسب امتیاز کرده میرسد.

ـ در حین ضربه به توپ اگر یک یا دو پای بازیکنان در خارج از زمین باشد ممانعتی وجود نخواهد داشت .

( ملاک : محل برخورد دسته با توپ میباشد که میبایست در حریم ضربه باشد)

 

ـ در زمانی بازیکنان میتوانند به توپ ضربه وارد نمایند که توپ مسابقه بصورت کامل در درون حریم ضربه باشد ، در صورتیکه  در حین ضربه قسمتهایی از دسته  بازی در خارج از زمین باشد ادامه مسابقه بلا مانع میباشد . ( ملاک : محل برخورد دسته با توپ میباشد که میبایست در حریم ضربه باشد)

ـ در صورتیکه توپ ضربه شده یکی از بازیکنان در زمین بازیکن حریف متوقف گردد ، یک امتیاز به بازیکن ضربه زننده تعلق خواهد گرفت .

ـ در صورتیکه توپ ضربه شده یکی ازبازیکنان در حین غلت روی زمین به پای بازیکن حریف برخورد کند و توپ متوقف گردد یا به اوت رود ، یک امتیاز به بازیکن ضربه زننده تعلق خواهد گرفت.

ـ توقف توپ ضربه شده هر یک از بازیکنان در روی خطوط طولی حریم وسط  یا حریم زمین حریف بمنزله ضربه خطا محسوب میگردد و بعد از توقف مسابقه یک امتیاز به بازیکن حریف اعطاء میگردد.

ـ در انتهای دو نیمه بازیکنی که امتیاز بیشتری را کسب کرده باشد برنده مسابقه محسوب میگردد.

ـ در صورت تساوی امتیازات بین دو بازیکن ، یک دقیقه زمان استراحت به هر دو بازیکن تعلق میگرد و بعد از جابجایی زمین  5 دقیقه زمان اضافه به هردو بازیکن داده میشود و در صورت تساویهای مجدد وقتهای  اضافی 5 دقیقه ای مجدد بدون وقت استراحت به بازیکنان تعلق میگیرد.

تعریف بهبال : بهبال یا اصطلاحا تنیس زمینی ، یک از رشته های ورزشی مهیج و پرتحرک محسوب میگردد. بهبال میتواند باعث افزایش قوای جسمانی ،سرعت ،مهارت و افزایش خلاقیت و تمرکز بازیکنان این رشته گردد. در رشته بهبال دو بازیکن رقیب میکوشند در مقابل یگدیگر با زدن ضربات پیاپی به توپ و با رعایت قوانین توپ را از حریم ضربه حریف خود رد نمایند و دارای امتیاز گردند. بازیکنان درحین ضربات باید توجه داشته باشند توپهایشان از زمین بلند نشود و از حریم های مشخص به اوت نرود. این رشته قابل استفاده برای نوجوانان ،جوانان و میانسالان میباشد . مسابقات و تمارین بهبال میتواند به صورت تک نفره یا دوبل در فضاهای روباز یا سربسته در زمینهای چمن طبیعی یا مصنوعی کوتاه ، کفپوشهای ورزشی ، لمینیت و زمینهای ساحلی مسطح انجام می پذیرد .

 

توضیحات و قوانین

ـ لباس بازیکنان : تیشرت ورزشی غیر رکابی ، شلوارک ورزشی، کفش ورزشی مناسب

ـ استفاده از کلاه ،عینک ،کاپ مچ بند ، برای بازیکنان بلامانع میباشد.

ـ لباس داوران : تیشرت  یا پیراهن مشکی،شلوار سفید، کفش سفید ورزشی.

ـ مسابقات و تمارین بصورت حضور دو بازیکن رقیب در مقابل یگدگر با زدن ضربات پیاپی به توپ در مقابل یکدگر برگزار میشود و دو بازیکن رقیب میکوشند با رعایت قوانین توپ را از حریم ضربه حریف خود رد نمایند .

 

ـ ضربات سرویس ( اصطلاحا استارت نامیده میشود )

ـ  در این تعاریف : بازیکنی که در هر لحظه از مسابقه به توپ ضربه وارد نماید ،بازیکن اول نامیده میشود و بازیکنی که گیرنده توپ میباشد اصطلاحا بازیکن دوم نامیده میشود

ـ ابعاد زمین در رشته ورزشی بهبال : ( 6 در 16 متر )  یا ( 6 در 18 متر)  یا ( 6 در 21  متر) می باشد)با توجه به سن و تبحر بازیکنان سایز زمین متفاوت می باشد) .

ضربات امتیاز دار :

ـ توپ های ضربه شده در زمین حریف ( حریم ضربه )  متوقف گردد.

ـ توپ ضربه شده بازیکن از هر نقطه ای از حریم ضربه حریف  یا وسط زمین خارج شود.

ـ توپ به دسته بازیکن برخورد کند و در اثر این برخورد توپ ازحریم ضربه بازیکن یا وسط خارج شود یا متوقف گردد.

ـ درصورتیکه توپ ضربه شده بازیکن در حین غلت روی زمین به یکی از اعضای بدن حریف برخورد کند و توپ متوقف گردد یا به اوت رود ، در این صورت امتیاز به بازیکن ضربه زننده خواهد رسید.

ـ در صورتیکه توپ بازیکن در اثر ضربه از زمین بلند شود و غیر غلتان به حریف برسد یا از حریم وسط یا حریم ضزبه حریف به اوت رود .

ـ سرویس ها ( استارت )  از نقطه دلخواه از روی خط استارت صورت میگیرد. در صورتیکه بازیکنی توپ را در نقطه دلخواه در خط استارت زمین کاشت ،اجازه جابجایی مجدد توپ را ندارد0 (بازیکن خاطی شامل کارت میگردد و توپ در نقطه اول کاشته شده قرار می گیرد).